Choroby przyzębia

Paradontoza to choroba, z którą wiek XX nie poradził sobie do końca.
Jednym z pierwszych zauważalnych przez pacjenta objawów tej choroby jest rozchwianie zęba lub większej grupy zębów. Jednak jest ono często lekceważone. Pacjenci zazwyczaj przychodzą do lekarza kiedy choroba przyzębia jest już znacznie zaawansowana. Leczenie jest wtedy znacznie trudniejsze.

W pierwszym etapie leczenia następuje ocena stanu zaawansowania procesu chorobowego. Choroba przyzębia może dotyczyć zarówno dziąseł jak również całej grupy struktur utrzymujących ząb w kości.

tl_files/img/Pytania/Sesja/IMG_9047.jpg
Najczęściej w przypadkach choroby przyzębia mamy do czynienia ze stanem zapalnym dziąseł i od tego zaczynamy leczenie. Odpowiednie leki i usunięcie kamienia nazębnego zmniejszą bądź też zlikwidują fazę ostrą procesu zapalanego. Pozostaną jednak rozchwiane zęby z dużymi zanikami tkanek przyzębia. Na tym etapie bardzo ważną sprawą jest stabilizacja zębów. Wykonuje się ją za pomocą specjalnych szyn, koron lub mostów tymczasowych. Jednak bardzo często, w przypadkach zaawansowanych, sama kuracja farmakologiczna i wzmocnienie zębów szyną czy koronami są niewystarczające.

Zanik kości pomiędzy korzeniami trzonowca dolnego prowadzący do osłabienia stabilizacji zębów.

Stan po 6 miesiącach od zabiegu regeneracji tkanek - widoczna regeneracja tkanki kostnej pomiędzy korzeniami.

Wtedy wykonujemy zabiegi z zakresu Sterowanej Regeneracji Tkanek. Są to wysokospecjalistyczne zabiegi chirurgiczne z użyciem specjalnych materiałów pobudzających zanikłe tkanki przyzębia do regeneracji. W ten sposób możemy w znacznym stopniu przywrócić funkcję i estetykę zanikłych dziąseł i zniszczonych zębów.

Od czerwca 2009 roku przy zabiegach regeneracji przyzębia / a także w zabiegach chirurgicznych/ stosujemy metodę aktywnej fotodezynfekcji. Polega ona na wprowadzeniu do ubytku, po uprzednim oczyszczeniu mechanicznym, specjalnego preparatu, który aktywowany światłem o odpowiedniej długości fali niszczy pozostałe w ubytku bakterie.

Inną metodą dezynfekcji powierzchni implantów oraz otaczającej je kości jest laseroterapia. Pokrycie okolicy operowanej specjalnym płynem, a następnie zastosowanie światła laserowego  o odpowiedniej długości powoduje zniszczenie bakterii znajdujących się na i wokół implantu.

Aby odnieść na tym polu sukces potrzebna jest jednak bardzo dobra współpraca pomiędzy pacjentem i lekarzem. Regularne wizyty kontrolne, bardzo dokładne zabiegi higieniczne oraz odpowiedni tryb życia pomogą w osiągnięciu sukcesu. Jeżeli ktoś pali nałogowo papierosy i ma kłopoty z przyzębiem - niech najpierw rzuci palenie. Jest to podstawowy krok na drodze leczenia wielu dolegliwości, w tym także schorzeń przyzębia.

tl_files/img/Pytania/Sesja/chorob_przyz_1.jpgFot 1. Znaczne obnażenie korzeni zębów (tzw. recesje dziąsłowe)

tl_files/img/Pytania/Sesja/chorob_przyz_2.jpg

Fot 2. Stan po zabiegu regeneracji tkanek

 

CENNIK USŁUG

Przykładowe ceny usług

Więcej...

ZAPRASZAMY NA WIRTUALNY SPACER

po Centrum Stomatologiczno-Implantologicznym

tl_files/pliki/spacer.jpg
Agencja interaktywna Migomedia